JGP-biznes.com.pl

Czym jest system ERP?

784c216Kiedy mamy swoją firmę przydatne jest, żebyśmy orientowali się w różnego typuu systemach i ułatwieniach, które daje nam rozwój technologii oprogramowania. Minął już okres, kiedy sercem firmy był ogromny segregator aktualizowany przez panią w sekretariacie, w którym znaleźć można było wszystko. Teraz stosowane są systemy komputerowe wspierające pracę firmy na wszystkich szczeblach jej działalności. Tego typu rozwiązaniem jest przede wszystkim system ERP.

Tych kilka liter to skrót od angielskich słów „Enterprise Resource Planning, co znaczy rozplanowywanie zasobów przedsiębiorstwa. Zasoby to oczywiście nie tylko środki pieniężne. To też pracownicy, czas, magazyny i wszystko inne, co przedsiębiorstwo wykorzystuje do działania. Kiedy mamy przedsiębiorstwo produkcyjne mamy ich taką ilość, że zwykle panuje chaos. Systemy ERP istnieją właśnie dlatego, aby wspierać w porządkowaniu biznesu. Głównym pozytywem takiego rozwiązania jest opcja dopasowania go do specyfiki branży i naszej firmy. Tym samym wszystkie aplikacje umieszczone w systemie są skomunikowane, więc ułatwia to w dużym stopniu kontaktowanie się pomiędzy departamentami. Przy pomocy tego systemu możemy zaplanować finanse, zarządzać zasobami ludzkimi, czasem pracy i mnóstwo innych.

Kiedy posiadamy magazyn, prowadzimy produkcję sprawdzi się też system MRP. To też skrót od angielskiego „Material Requirements Planning”, a oznacza planowanie potrzeb materialnych. Zazwyczaj robi się to na podstawie informacji o produktach, stanie magazynowym, planie zamówień i produkcji. System upraszcza wykonywanie tego typu wyliczeń, nie ma potrzeby wykonywać tego wolno rozrysowując tabelki. Jeśli używamy MRP w firmie znacznie skraca się czas realizowania zamówień, można dzięki niemu zredukować liczbę ludzi skierowanych do wykonywania takiego planowania. Możemy wtedy te zasoby wykorzystać tam, gdzie są bardziej potrzebne.

Dobre zarządzanie firmą, ład w informacjach i bardzo sprawna komunikacja – to wszystko jest kluczem do sukcesu, niezależnie od tego w której branży pracujemy. Zdecydowanie dobrze jest inwestować w systemy poprawiające efektywność naszej firmy, ułatwiające kontakty z kontrahentami i zdecydowanie redukujące żmudne zadania pracowników. Każda sprawna firma powinna prowadzić działania mające na celu usprawnienie procesu produkcji, jak najskuteczniejsze korzystanie z zasobów i tym samym postęp i rozwój. Jeżeli prowadząc firmę nie zwracamy na to uwagi – są duże szanse, że nasza oferta nie wzbudzi zainteresowania potencjalnych kontrahentów. A to prosta droga to klęski.

,

Comments are currently closed.